Новости

Image of Колку вода е доволно вода?

Колку вода е доволно вода?

Постојат многу различни мислења околу тоа колку вода треба да консумираме на дневна база. Нутриционистите и здравствените работници обично препорачуваат осум чаши вода на ден, што е еднакво на два литри вода. Меѓутоа, постојат одредени здравствени гуруа кои сметаат дека речиси секогаш се наоѓаме на раб на дехидрација и потребен ни е конс...

Image of 12 битни знаци кои покажуваат дека не пиете доволно вода

12 битни знаци кои покажуваат дека не пиете доволно вода

Нема многу работи на светов што се поосвежувачки од голема чаша „мраз“ ладна вода. Веруваме дека не постои човек кој не би се согласил дека понекогаш една чаша вода може да нѐ задоволи многу повеќе отколку шолја кафе или пак лименка со газиран сок. Наспроти ова, многумина од нас не внесуваат доволно количество вода во текот на денот....

Image of Улогата на водата во мозочните функции

Улогата на водата во мозочните функции

Image of Децата и хидратацијата

Децата и хидратацијата

Хидратацијата е особено важна за децата. Земајќи ја предвид нивната телесна тежина, сосема логично е тие да имаат поголеми барања за вода отколку возрасните. Децата не секогаш ги препознаваат раните фази на жед, а тоа може да ги направи особено чувствителни на дехидрација во периодите кога имаат зголемена загуба на течности, како на пример, кога...

Image of Со повеќе вода до поздраво срце

Со повеќе вода до поздраво срце

Шестмесечното истражување на American Journal of Epidemiology, направено врз 20.000 здрави мажи и жени на возраст над 38 години покажува дека жените кои пијат повеќе од 5 чаши вода на ден имаат 41% помали шанси да добијат фатален срцев удар од оние кои пијат помалку од 2 чаши вода дневно. Заштитниот ефект на водата врз здравјето на срцето е уште...

Image of Подобрете го квалитетот на косата преку зголемување на внесот на вода

Подобрете го квалитетот на косата преку зголемување на внесот на вода

Нешто кое многу често се занемарува е влијанието на водата и дехидрацијата врз здравјето на косата. Структурата на косата е составена од  една четвртина вода, па недоволното пиење на вода може да придонесе за ослабување на влакното. Водата исто така помага вашето тело да ги исфрли непотребните токсини кои можат да бидат и тоа како голем фак...

Image of Два начини на кои водата го подобрува менталното здравје

Два начини на кои водата го подобрува менталното здравје

Водата има важен ефект врз главоболките и нивото на расположение. Тоа е само уште една причина плус зошто експертите препорачуваат да се пијат осум до десет чаши од овој незасладен пијалак, кој не содржи јаглени хидрати, калории и маснотии, секој ден.

Па, еве два начини на кои можете да го подобрите вашето ментално здравје со нејзината ре...

Image of Пијте повеќе вода во периодот на настинки

Пијте повеќе вода во периодот на настинки

Треската е одбранбен одговор на нашиот имунолошки систем кој се бори против одредена болест. Нејзина цел е да создаде непријателска средина за причинителот на болеста и да му помогне на телото полесно да се справи со неа. Освен треската, исто така и при некои од следниве појави како што се: изгорениците од сонце, лековите и вакцините може да дој...

Image of 7 причини зошто треба да пиете повеќе вода во зима

7 причини зошто треба да пиете повеќе вода во зима

Image of Придобивките од енергетските пијалаци

Придобивките од енергетските пијалаци

Првата придобивка е и повеќе од јасна. Енергетските пијалоци продуцираат чувство на подготвеност, будност и продуктивност

 

Image of Четири фактори кои влијаат на чувството за жед

Четири фактори кои влијаат на чувството за жед

Водата е есенцијална за животот на човекот. Човечкото тело се состои од 70% вода. Податоците од научните истражувања велат дека мозокот и срцето се состојат од 73%, белите дробови од 83%, кожата од 64%, мускулите и бубрезите од 79%, а коските од 31% вода. Без соодветното количество на вода телото не би можело правилно...

Image of Горска Вода со донации за населението во Украина

Горска Вода со донации за населението во Украина

„Во знак на солидарност, како општествено одговорна компанија, одлучивме да се приклучиме кон бројните хуманитарни акции. Да им помoгнеме на оние кои се најпогодени во моментов. Дониравме вода за украинското население.“ - изјавија од Горска Вода.

Image of "Горска Вода” - најпознат бренд за Негазирана Вода според потрошувачите во Македонија

"Горска Вода” - најпознат бренд за Негазирана Вода според потрошувачите во Македонија

Агенцијата за истражување и консалтинг Инсајдер ИД, го спроведе истражувањето “Преферирани ланци на маркети и Најпознати брендови 2022-ва година” во кое се анкетирани повеќе од 1,300 активни потрошувачи на територија на целата државата.Агенцијата 6-та година по ред прогласува ТОП 3 Маркети, преферирани ланци на маркети а 3-та година ...

Newsletter

Претплати се на нашиот Newsletter!

Внеси ја твојата е-маил адреса и добивај ги најновите информации.

© 2023 Vendor x Купи Горска   

Vendor Logo